PORTUGAL

PORTUGALI VABARIIK

Rahvaarv: 11 milj.

Suunakood: +351

Ajavöönd: GMT

Pindala: 92 090 km2

Pealinn: Lissabon

Rahaühik: euro (EUR)

Liiklus: parempoolne

Riigikeel: portugali

Naabrid: Hispaania

Portugali külastab aastas umbes 13 miljonit turisti. Nende jaoks kõige populaarsemad paigad on Portugali pealinna piirkond, Portugali kõige lõunapoolsem piirkond Algarve, Porto linn, Põhja-Portugal laiemalt, Madeira saar, Assoori saared. Lissabon kuulub Euroopa kümne kõige populaarsema turismilinna hulka.

Rannamõnusid parimal tasemel on Portugalis võimalik nautida mitte üksnes Madeiral või Assoori saartel, vaid nt ka Portugali lõunaosas Algarve regioonis. Seal asuvad sellised kuulsad rannad nagu Praia da Marinha (peetakse Euroopa kümne kõige parema ranna hulka kuuluvaks) ja Armação de Pêra. Piirkonna teevad atraktiivseks väga puhas ja selge merevesi, kaljune maastik, kaunid liivarannad, väga meeldiv kliima, turvalisus, suhteliselt hõre inimasustus ja suhteliselt soodsad hinnad.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Portugalis 1 looduslik objekt (laurisilva mets Madeira saarel) ja 12 kultuurilist objekti (Porto-, Evora-, Guimarãesi- ja linnade ajaloolised südamed; Belémi torn Lissabonis; Alcobaça- ja Batalha klooster; Alto Douro veinipiirkond; Sintra maastikud jne). Portugali kultuurilised vaatamisväärsused on valdavalt mitte ainult kaunid, vaid ka väga huvitava ajaloo ja olemusega.

ASUKOHT JA KLIIMA

Portugal asub lõuna Lääne-Euroopas, peamiselt 37. ja 42. põhjalaiuse vahel (eraldi asuv Madeira saar asub 32. põhjalaiusel). Maa põhjaosa on mägine ja lõunaosa tasandikuline. Mandri-Portugali kõrgeim mäetipp ulatub peaaegu 2 km kõrgusele merepinnast. Rahvastikutihedus on piirkonniti väga varieeruv. Tihedaim on inimasustus Põhja-ja Kesk-Portugalis rannikualadel. Portugali lõunaosa on hõredalt asustatud ka rannikupiirkonnas.

Kliimat mõjutab Atlandi ookean, valitseb vahemereline lähistroopiline kliima. Keskmine temperatuur: suvel 26 °C ja talvel 10 °C kraadi. Ametlikud temperatuurirekordid on -16°C (veebruaris 1954) ja 47,4°C (augustis 2003).